مرکز ملی تبادل اطلاعات

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و مرکز ملی تبادل اطلاعات افتتاح شد

در آستانه روز جهانی ارتباطات طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فضای مجازی و معاونین و مدیران این وزارت از دو پروژه درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و مرکز ملی تبادل اطلاعات رونمایی شد.

در این مراسم دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آماده بودن زیرساخت‌های دولت الکترونیک در شش ماه گذشته، از پیگیری رییس‌جمهور در این زمینه خبر داد و افزود: هرچند در آغاز راه تصور ما این بود که با سرمایه‌گذاری و تهیه زیرساخت‌ها می‌توان به این مهم دست‌یافت، اما بخش اعظم کار به درخواست اطلاعات از دستگاه‌های اجرایی منتهی شده است که در اینجا نقش سازمان مدیریت پررنگ‌تر است و می‌تواند از ابراز خود جهت پیشبرد این هدف کمک کند.

دکتر واعظی درعین‌حال این مرحله را گام نخست برشمرد و گفت: دولت الکترونیک یعنی هر کس در هر زمان و مکان بتواند به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی یابد و نیاز خود را در زمان کوتاه رفع کند و تلاش داریم تسهیل گر مراجعات مردم باشیم.

وی تأکید کرد: این یک شروع است و با اشتراک اطلاعات دستگاه‌های مختلف گام‌های دیگر روبه‌جلو برداشته می‌شود.

وی با اشاره به جشنواره فاوا، اظهار داشت: هدف ما از این جشنواره این است که بتوانیم در حوزه ICT بخش خصوصی، مراکز پژوهشی و دانشگاهی را فعال و به هم مرتبط کنیم تا اقتصاد بخش شکوفا شود.

در ادامه این مراسم مهندس نصرالله جهانگرد ، ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات افتتاح درگاه ملی هوشمند و گذرگاه خدمات الکترونیکی را در راستای تحقق دولت الکترونیکی در کشور خواند و گفت: در پنج برنامه توسعه گذشته حوزه ارتباطات همواره در بین هشت محور دیگر جز پیشروترین حوزه‌ها بوده و همواره بالاترین پیشرفت را نسبت به سایر حوزه‌ها داشته است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان این‌که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود در برنامه ششم توسعه نیز شاهد رشد 5/19 درصدی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باشیم تأکید کرد: انتظار می‌رود سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ناخالص ملی به حدود پنج تا شش درصد رسیده و دو برابر شود.

وی در خصوص تأثیرات اقتصادی مثبت پیاده‌سازی دولت الکترونیکی در کشور گفت: اگر از اتلاف زمانی که شهروندان در مراجعات اداری صرف می‌کنند بکاهیم تأثیر بسزایی در رشد GDP خواهیم گذاشت و توسعه دولت الکترونیک نه‌تنها به شفاف‌سازی عملکرد سازمان‌ها کمک می‌کند بلکه باعث رشد اقتصادی سریع نیز می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که فعالیت ما در سازمان فناوری اطلاعات ایران شامل ،

مدیریت راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت اطلاعاتی، زیرساخت‌های سرویس‌ها و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌شود گفت: طرح جامع شبکه ملی اطلاعات با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت ، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت‌های مخابراتی تهیه‌شده است.

مهندس جهانگرد در ادامه با اشاره به افتتاح مرکز ملی تبادل اطلاعات GSB ، ایجاد این مرکز را جهت به اشتراک‌گذاری خدمات الکترونیکی بین دستگاهی در بستر خدمات شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) زیرساخت تعامل یکپارچه‌ای، تبادل اطلاعات و خدمات میان دستگاه‌های دولتی و عمومی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: از اهداف راه‌اندازی مرکز ملی تبادل اطلاعات می‌توان به ایجاد بستر تبادل داده و خدمات بین دستگاه‌های اجرای ، زیرساخت استعلام الکترونیکی اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی ، انتقال اطلاعات امن و سریع بین سامانه‌های مختلف و تمرکز تبادل اطلاعات در قالب سرویس‌های مختلف در یک بستر واحد اشاره کرد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به راه‌اندازی درگاه خدمات دولت هوشمند گفت: این درگاه باهدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم و حرکت به سمت معماری خدمت محور ایجادشده است.

وی افزود: برای دسترسی به خدمات الکترونیکی 70 دستگاه دولتی و عمومی درگاه ملی خدمات دولت هوشمند آماده ارائه خدمت به مردم است و در مراحل بعدی با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهادها و سازمان‌های بیشتری به آن خواهد پیوست.

وب سایت مرکز ملی تبادل اطلاعات

مرکز ملی تبادل اطلاعات
داده پرداز پویای شریف | تمام حقوق این درگاه متعلق به کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی است.
© 2016 egovernment.ir / All rights reserved.